IHSMTA

Archive Home  |  2018  |  2017  | 2016  |  2015  |  2014  |  2013  |  2012

2019

Best Actor
Jacob Simon
Jacob Simon*
Deerfield High School
Bobby Child, Crazy For You
Best Actress
Marguerite Reed
Marguerite Reed
Mother McAuley High School
Betty Haynes, Irving Berlin’s White Christmas

 

*Recipient of the Rising Star Award from The Jimmy Awards®

Best Actor Nominees

Nathan Ancheta
Cary-Grove High School
Dennis, All Shook Up

Spencer Avery
Bolingbrook High School
Jekyll/Hyde, Jekyll & Hyde 

Mitchell Barrett
Harry D Jacobs High School
Prince Eric, Disney’s The Little Mermaid

Michael Bindeman
York Community High School
Jimmy Ray Dobbs, Bright Star

Declan Collins
Oak Park & River Forest High School
Amos Hart, Chicago

Sean Lambie
Grayslake Central High School
Jean Valjean, Les Miserables 

Blake Nolan
Cary-Grove High School
Chad, All Shook Up

Jason Schmidt*
John Hersey High School
Bobby Strong, Urinetown 

Patrick Vivoda
Benet Academy
Pippin, Pippin 

Connor White*
Addison Trail High School
Jack Kelly, Newsies 

Gavyn Williams
Coal City High School
Jesse Tuck, Tuck Everlasting

Best Actress Nominees

Mae Baustert
Barrington High School
The Baker’s Wife, Into The Woods

Alysha Brezina*
Cary-Grove High School
Sylvia, All Shook Up

Bridey Costello
York Community High School
Margo, Bright Star

Megan Delaney
Benet Academy
Catherine, Pippin 

Sierra Fermin*
Barrington High School
The Witch, Into The Woods

Liyana Ishamuddin
Grayslake Central High School
Fantine, Les Miserables

Isabel Koleno
Stevenson High School
Princess Fiona, Shrek: The Musical

Erin Lee
York Community High School
Alice Murphy, Bright Star 

Sydney Olson
Harry D. Jacobs High School
Ariel, Disney’s The Little Mermaid 

Emma Samuelson
Loyola Academy
Nancy, Oliver!

Jaira Stanley
Homewood-Flossmoor High School
Velma Kelly, Chicago

*Denotes Finalist

Best Scenic Design Nominees
Presented by SPL

Benet Academy, Pippin*, designed by Ramon Marth and Charlie Pipal
Bolingbrook High School, Jekyll & Hyde, designed by Mark Wayne
Cary-Grove High School, All Shook Up, designed by Mike Schiestel
Coal City High School, Tuck Everlasting, designed by Celeste Sheridan
Hinsdale South High School, Chicago, designed by Dan Marema, Rob Pold and Kathy Petrak

Best Choreography Nominees

Cary-Grove High School, All Shook Up*, Choreographed by Amy Krigas
Crystal Lake South High School, Newsies, choreographed by Colleen Cameron
Deerfield High School, Crazy For You, choreographed by Susan S. Gorman
Libertyville High School, Pippin, choreographed by Eryn Brown
The Chicago HS for the Arts, Bring It On: The Musical, choreographed by Brandon DiCriscio and Nicole Scatchel

Best Ensemble Nominees

Cary-Grove High School, All Shook Up*
Bradley Bourbonnais Community High School, Les Miserables
Deerfield High School, Crazy For You
Libertyville High School, Pippin
Oak Park & River Forest High School, Chicago

Best Direction Nominees

Susan S. Gorman, Deerfield High School, Crazy For You*
Brian Wand & Lauren Butera, Benet Academy, Pippin
Jack Micetich, Coal City High School, Tuck Everlasting
Jennifer Goss, St. Charles East High School, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Abra Chusid, Stevenson High School, Shrek: The Musical

Best Overall Production Nominees
Presented by Guardian Music Travel

Cary-Grove High School, All Shook Up*
Benet Academy, Pippin
Coal City High School, Tuck Everlasting
Deerfield High School, Crazy For You
York Community High School, Bright Star

*Denotes Award Recipient

2019 IHSMTA Participating Schools
Addison Trail High School
Barrington High School
Benet Academy
Bloomington High School
Bolingbrook High School
Bradley Bourbonnais Community High School
Byron High School
Canton High School
Carl Sandburg High School
Cary-Grove High School
Burlington Central High School
Chicago Academy for the Arts
Chicago Christian High School
Coal City High School
Crystal Lake Central High School
Crystal Lake South High School
Deerfield High School
Downers Grove North High School
Dundee Crown High School
Dunlap High School
Evergreen Park High School
Farmington Central High School
Fenwick High School
Frankfort Community High School
Geneva Community High School
Glenbard South High School
Glenbard West High School
Grant Community High School
Grayslake Central High School
Hampshire High School
Harry D. Jacobs High School
Hinsdale South High School
Homewood-Flossmoor High School
John Hersey High School
Kaneland High School
Lane Tech High School
Larkin High School
Leyden High Schools
Libertyville High School
Lincoln-Way East High School
Lincoln-Way West High School
Loyola Academy
Mahomet-Seymour High School
Maine East High School
Maine South High School
Minooka Community High School
Moline High School
Mother McAuley High School
Normal Community High School
Northside College Prep
Oak Park and River Forest High School
Palatine High School
Plainfield East High School
Prairie Ridge High School
Providence Catholic High School
Riverside Brookfield High School
Rosary High School
Saint Ignatius College Prep
South Elgin High School
St. Charles East High School
Sterling High School
Stevenson High School
The Chicago High School for the Arts
Thornton Fractional North High School
Thornton Fractional South High School
Trinity High School
Vernon Hills High School
Wauconda High School
Westminster Christian School
William Fremd High School
William Howard Taft High School
York Community High School