Archive Home |  2016  |  2015  |  2014  |  2013  |  2012

2017

Best Actor
Justin Smuz
Justin Smusz
Benet Academy
Chad, All Shook Up
Best Actress
Carly Meyer
Carly Meyer
Glenbrook North High School
Hodel, Fiddler On The Roof

 

Best Actor Nominees
Corey Barlow
Cary-Grove High School
Che, Evita

Dominic Cappuccilli*
Mundelein High School
Stine, City Of Angels

Benjamin Dow
Minooka Community High School
Adam Pontipee, Seven Brides For Seven Brothers

Darian Goulding
Hampshire High School
Javert, Les Miserables

Jack Hradecky
Hononegah Community High School
Adam Pontipee, Seven Brides For Seven Brothers

Erik Martenson
York Community High School
Tony, West Side Story

Brax Melvin
Frankfort Community High School
Prince Eric, The Little Mermaid

Nicholas Orth
Carl Sandburg High School
Jekyll/Hyde, Jekyll & Hyde

Zachary Pearson
Libertyville
Usnavi De La Vega, In The Heights

Jordan Radis*
Adlai E Stevenson High School
Edward Bloom, Big Fish

Best Actress Nominees
Madeleine Barbeau
Benet Academy
Natalie/Ed, All Shook Up

Lindsey Doody
Lincoln-Way East High School
Laurey Williams, Oklahoma

Natalie Doppelt*
Deerfield High School
Wednesday Addams, The Addams Family

Haley Gustafson
Cary-Grove High School
Eva Peron, Evita

Carina Kanzler
York Community High School
Maria, West Side Story

Tatum Langley*
York Community High School
Anita, West Side Story

Maddie Mazzella
St. Ignatius College Prep
Ariel, The Little Mermaid

Meaghan Rivera
Barrington High School
Reno Sweeney, Anything Goes

Gracie Stockton
Lake Forest High School
Hope Cladwell, Urinetown

Sara Toth
Carl Sandburg High School
Lucy Harris, Jekyll & Hyde

Annie Yamamoto
William Fremd High School
Muzzy Von Hossmere, Thoroughly Modern Millie

*Denotes Finalist

Best Scenic Design Nominees
Sponsored by Grosh Backdrop and Drapery
Cary-Grove High School, Evita*
Coal City High School, The Little Mermaid
Hinsdale South High School, Hairspray
Lake Forest High School, Urinetown
Libertyville High School, In The Heights

Best Direction Nominees
Brian Wand & Lauren Condon, Benet Academy, All Shook Up*
Cynthia Burrows, Adlai E. Stevenson High School, Big Fish
Rob Boncosky, Cary-Grove High School, Evita
Andy Robinson, Chicago Academy For The Arts, A Little Night Music
Kelly MacBlane & John Wanninger, Lake Forest High School, Urinetown

Best Overall Production Nominees
York Community High School, West Side Story*
Benet Academy, All Shook Up
Carl Sandburg High School, Jekyll & Hyde
Cary-Grove High School, Evita
Libertyville High School, In The Heights

*Denotes Award Recipient

Participating Schools
Addison Trail High School
Adlai E. Stevenson High School
Amos Alonzo Stagg High School
Barrington High School
Benet Academy
Bolingbrook High School
Byron High School
Canton High School
Carl Sandburg High School
Carterville High School
Cary-Grove High School
Champaign Central High School
Chicago Academy for the Arts
Chicago Christian High School
Coal City High School
Crystal Lake Central High School
Crystal Lake South High School
Deerfield High School
Delavan High School
Downers Grove South High School
Dunlap High School
Elgin High School
Evanston Township High School
Evergreen Park High School
Farmington Central School District
Fenwick High School
Frankfort Community High School
Glenbard West High School
Glenbrook North High School
Glenbrook South High School
Grayslake Central High School
Hampshire High School
Harvest Christian Academy
Hinsdale South High School
Homewood-Flossmoor High School
Hononegah High School
Joliet West High School
Kaneland High School
Lake Forest High School
Lake Zurich High School
Libertyville High School
Lincoln-Way East High School
Lincoln-Way West High School
Maine East High School
Maine South High School
Marion High School
Meridian Senior High School
Minooka Community High School
Moline High School
Monmouth-Roseville High School
Mother McAuley High School
Mundelein High School
Naperville Central High School
Nazareth Academy
Normal Community High School
Northside College Preparatory High School
Oak Park & River Forest High School
Oswego High School
Palatine High School
Plainfield East High School
Prairie Ridge High School
Providence Catholic High School
Rockford Christian High School
Rosary High School
Saint Ignatius College Prep
Schaumburg High School
Taft High School
Thorton Fractional South High School
Trinity High School
Urbana High School
Vernon Hills High School
Wauconda High School
West Aurora High School
William Fremd High School
York Community High School